Opis projekta
Kako izgleda život ptica u današnjem svetu? Ptice kao da žive na minskom polju stalnih opasnosti. Urbane zone se šire, na mestu trave niče asfalt, drveće i žbunje pada pred zgradama, najčešće tako osmišljenim da ptice na njima ne mogu ni da slete ni da smeste svoja gnezda. Milioni ptica godišnje stradaju u sudaru sa staklenim površinama. Prirodna staništa i biljna i životinjska raznovrsnost na njima nestaju pred sterlinim redovima monokulturnih zajednica. Pašnjaci se preoravaju, šume se krče, reke se kanališu, močvare i bare isušuju. Ptice umiru od otrova tako što pojedu zatrovano seme ili druge životinje koje su ljudi otrovali. Neretko se ptice truju sa namerom.



U kavezima pevaju nezakonito uhvaćene strogo zaštićene ptice pevačice. Takođe, protivzakonite elektronske vabilice dozivaju ptice na jedno mesto da bi puškama iz zasede bile ubijene. Putevima šverca hiljade ugroženih vrsta završava u zlatnim kavezima imućnih ili na tanjirima kao žrtve apsurdne gastronomije. Ptice se još hvataju u mreže, u zamke koje im lome noge ili pomoću lepka koji im slepi krila. U munjevitom strujnom udaru ptice stradaju na hiljadama kilometara dugim prenosnim mrežema dalekovoda. Kako stati na kraj ovoj listi?


Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije više od 30 godina bavi se proučavanjem ptica, njihovih staništa i ekoloških potreba, njihovom zaštitom kroz rešavanje gorenavedenih problema, kao i obrazovanjem javnosti o ovim temama. Zajedno sa brojnim partnerskim organizacijama, institucijama i pojedincima, ovo su samo neke od aktivnosti koje smo sproveli ili i dalje sprovodimo:
→ Populaciju kritično ugrožene vrste orla krstaša oporavili smo sa jednog gnezdećeg para 2016. na 8 parova koliko ih ima u 2023;

→ Postavljanjem preko 1000 kutija za gnežđenje populacija modrovrane oporavljena sa 15 parova na više od 400;

→ Svake godine sprovodimo Zimski popis ptica vodenih staništa, kao i popise ptica gnezdarica. Naučno obeležavamo i pratimo ptice;
→ Objavili smo prvi sveobuhvatni vodič za raspoznavanje ptica na srpskom jeziku „Ptice Srbije i Evrope“, kao i druge stručne i popularne publikacije.
→ Osmislili smo besplatnu mobilnu aplikaciju „Ptice na dlanu“ za raspoznavanje ptica;
→ Održali smo preko 300 prirodnjačkih radionica za decu širom Srbije. Organizujemo izlete i okupljanja negujući kulturu posmatranja ptica.


→ U različitim masovnim akcijama, posadili smo preko 14.000 stabala različitih vrsta drveća.

Ukoliko želiš da doprineseš boljem životu ptica i podržiš naše aktivnosti, pozivamo te da doniraš putem sajta donacije.rs ili uplatom direktno na namenski račun Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, odnosno devizni račun za donacije iz inostranstva. Zapratite nas na društvenim mrežama i budite u toku sa dešavanjima u svetu ptica (Facebook, Instagram, Twiter).